Εκανε το νταμπλ η Γιουβέντους [video]

juvekypello

Μετά από 20 χρόνια, η Γιουβέντους έκανε το νταμπλ στην Ιταλία νικώντας τη Λάτσιο με 2-1 στον τελικό που έγινε στη Ρώμη. Ετσι η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι θα πάει στις 6 Ιουνίου στο Βερολίνο για τον τελικό του τσάμπιονς λιγκ με στόχο να πετύχει ένα εντυπωσιακό τρεμπλ.

Η Λάτσιο προηγήθηκε στο σκορ με τον Ράντου μόλις στο 4', όμως μόλις στο 11' ο Κιελίνι με γυριστό σουτ ισοφάρισε το σκορ. Αυτό παρέμεινε μέχρι τη λήξη του κανονικού αγώνα, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση και αφού η Λάτσιο είχε δοκάρι στο 94', ήρθε τρία λεπτά αργότερα ο Μάτρι να διαμορφώσει το τελικό 2-1 για τη Γιουβέντους.