Γκολάρα ο Πινέδα, που το πανηγύρισε χορεύοντας - Δείτε βίντεο

On fire και με την εθνική του ομάδα ο Ορμπελίν Πινέδα! Ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι ούτε με την εθνική ομάδα του Μεξικό καθώς κατάφερε να σκοράρει στην άνετη νίκη της ομάδας με 3-0 του στον ημιτελικό με τον Παναμά στο Concacaf Nations League.

Ο Πινέδα αγωνίστηκε για περίπου 35 λεπτά, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο στο 59ο λεπτό. Λίγα λεπτά αργότερα πέτυχε ένα τρομερό γκολ, «κρεμώντας» τον τερματοφύλακα του Παναμά για το τελικό 3-0. Μάλιστα το χάρηκε δεόντως, δείχνοντας τις χορευτικές του ικανότητες.

Το Μεξικό προκρίθηκε στον τελικό του Concacaf Nations League, όπου θα βρει τις ΗΠΑ για τον τίτλο του θεσμού.

Ο Μεξικανός άσος θα αγωνιστεί τα ξημερώματα της Δευτέρας και αμέσως θα επιστρέψει στην Αθήνα για να ενσωματωθεί στην προετοιμασία της ΑΕΚ για το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.