Ιστορική νίκη για τη Βιλιβία [video]

volivia

Μια ακόμα μεγάλη έκπληξη επιφύλασσε το Κόπα Αμέρικα, με την Βολιβία να πανηγυρίζει τον θρίαμβό της επί του πολύ πιο ισχυρού θεωρητικά Εκουαδόρ με 3-2. Οι Βολιβιανοί νίκησαν στη διοργάνωση μετά από... 18 χρόνια και έβαλαν υποθήκη πρόκρισης στην επόμενη φάση, εκμεταλλευόμενοι το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο που έκαναν όταν και προηγήθηκαν με 3-0.

Ράλδες, Σμέντμπεργκ και Μορένο πέτυχαν τα γκολ της Βολιβίας ενώ στο πρώτο 45λεπτο το Εκουαδόρ έχασε πέναλτι με τον Βαλέντσια. Στο δεύτερο ημίχρονο ανασυντάχτηκε, επιχείρησε τη μεγάλη ανατροπή αλλά τελικά απλά μείωσε με δύο γκολ που πέτυχαν οι Βαλέντσια και Μπολιάνος.