Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, με ένα φινάλε... θρίλερ, η εθνική γνώρισε την πρώτη ήττα της, με 79-78, από τη Βραζιλία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.
Στη Νανζίνγκ «έσπασαν καρδιές», με την εθνική να προηγείται και με +17 στη 2η περίοδο, να χάνει την αμυντική προσήλωσή της στο β΄ μέρος και να βλέπει την... πλάτη των Βραζιλιάνων με -7 και στο τέλος να γνωρίζει την ήττα από μία χαμένη βολή του Κώστα Σλούκα, ο οποίος είχε κερδίσει φάουλ στα 2,1΄΄ σε προσπάθεια για τρίποντο πίσω από τη γραμμή του κέντρου.
Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν για δεύτερη φορά πρώτος σκόρερ της εθνικής, πετυχαίνοντας 20 πόντους με 4/5 τρίποντα. Ο Νικ Καλάθης είχε 16 πόντους με 3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 13 πόντους και 9 ο Κώστας Σλούκας με 11 ασίστ. «Δήμιος» για την Ελλάδα από την καλά διαβασμένη Βραζιλία αναδείχθηκε ο έμπειρος Άντερσον Βαρεζάο με 22 πόντους, 15 πρόσθεσε ο Μαρκίνιος Σόουζα, ενώ από 13 πόντους πέτυχαν οι Άλεξ Γκαρσία και Λεανδρίνιο Μπαρμπόσα.
Η εθνική δίνει... τελικό για την πρόκριση με τη Νέα Ζηλανδία την Πέμπτη (5/9) στις 15:30. Η Βραζιλία, με δύο νίκες, εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78
Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα
Α ΟΜΙΛΟΣ
Πολωνία – Βενεζουέλα (80-69)
Ακτή Ελεφαντοστού – Κίνα (55-70)
Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστού 87-71
Κίνα – Πολωνία 76-79 (παρ)
Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου
11.00: Ακτή Ελεφαντοστού- Πολωνία (ΕΡΤ Play 1)
15.00: Βενεζουέλα-Κίνα(ΕΡΤ Play 1)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β
Πολωνία 2 2 0 159-145 4
Kίνα 2 1 1 146-134 3
Βενεζουέλα 2 1 1 156-151 3
Ακτή Ελεφαντοστού 2 0 2 126-157 2
Β ΟΜΙΛΟΣ
Ρωσία - Νιγηρία (82-77)
Αργεντινή - Νότια Κορέα (95-69)
Νιγηρία – Αργεντινή 81-94
Νότια Κορέα – Ρωσία 73-87
Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου
11:30 Νότια Κορέα – Νιγηρία ERT.GR
15:30 Ρωσία – Αργεντινή ΕΡΤ Sports
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β
Αργεντινή 2 2 0 189-150 4
Ρωσία 2 2 0 169-150 4
Νιγηρία 2 0 2 158-176 2
Νότια Κορέα 2 0 2 142-182 2
Γ ΟΜΙΛΟΣ
Ιράν - Πουέρτο Ρίκο (81-83)
Ισπανία - Τυνησία (101-62)
Τυνησία - Ιράν (79-67)
Πουέρτο Ρίκο – Ισπανία 63-73
Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου
11:30 Πουέρτο Ρίκο – Τυνησία ΕΡΤ Sports
15:30 Ισπανία – Ιράν ERT.GR
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β
Ισπανία 2 2 0 174-125 4
Πουέρτο Ρίκο 2 1 1 146-154 3
Τυνησία 2 1 1 141-168 3
Ιράν 2 0 2 148-162 2
Δ ΟΜΙΛΟΣ
Αγκόλα - Σερβία (59-105)
Φιλιππίνες - Ιταλία (62-108)
Ιταλία – Αγκόλα 92-61
Σερβία – Φιλιππίνες 126-67
Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου
10:30 Αγκόλα – Φιλιππίνες ΕΡΤ2
14:30 Ιταλία – Σερβία ΕΡΤ2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β
Σερβία 2 2 0 231-126 4
Ιταλία 2 2 0 200-123 4
Αγκόλα 2 0 2 120-197 2
Φιλιππίνες 2 0 2 129-234 2
Ε ΟΜΙΛΟΣ
Τουρκία – Ιαπωνία(86-67)
Τσεχία – ΗΠΑ (67-88)
Ιαπωνία – Τσεχία (76-89)
ΗΠΑ – Τουρκία 93-92 (παρ)
Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου
11:30 Τουρκία – Τσεχία ΕΡΤ2
15:30 ΗΠΑ – Ιαπωνία ΕΡΤ2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β
ΗΠΑ 2 2 0 181-159 4
Τουρκία 2 1 1 178-160 3
Τσεχία 2 1 1 156-164 3
Ιαπωνία 2 0 2 143-175 2
ΣΤ ΟΜΙΛΟΣ
Νέα Ζηλανδία – Βραζιλία (94-102)
Ελλάδα – Μαυροβούνιο (85-60)
Μαυροβούνιο - Νέα Ζηλανδία (83-93)
Βραζιλία - Ελλάδα 79-78
Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου
11:00 Βραζιλία – Μαυροβούνιο ΕΡΤ Sports
15:00 Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία ΕΡΤ Sports
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β
Βραζιλία 2 2 0 181-172 4
Ελλάδα 2 1 1 163-139 3
Νέα Ζηλανδία 2 1 1 187-185 3
Μαυροβούνιο 2 0 2 143-178 2
Η ΟΜΙΛΟΣ
Δομινικανή Δημοκρατία – Ιορδανία(80-76)
Γαλλία – Γερμανία (78-74)
Γερμανία - Δομινικανή Δημοκρατία (68-70)
Ιορδανία - Γαλλία 64-103
Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου
15:30 Ιορδανία – Γαλλία ERT.GR
Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου
11:30 Γερμανία – Ιορδανία ERT.GR
15:30 Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία ERT.GR
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β
Γαλλία 2 2 0 181-138 4
Δομινικανή Δημοκρατία 2 2 0 150-144 4
Γερμανία 2 0 2 142-148 2
Ιορδανία 2 0 2 140-183 2
Θ ΟΜΙΛΟΣ
Καναδάς – Αυστραλία(92-108)
Σενεγάλη – Λιθουανία (47-101)
Αυστραλία - Σενεγάλη (81-68)
Λιθουανία - Καναδάς 92-69
Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου
14:30 Λιθουανία – Καναδάς ΕΡΤ3
Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου
10:30 Καναδάς – Σενεγάλη ERT.GR
14:30 Λιθουανία – Αυστραλία ΕΡΤ3
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β
Λιθουανία 2 2 0 193-116 4
Αυστραλία 2 2 0 189-160 4
Καναδάς 2 0 2 161-200 2
Σενεγάλη 2 0 2 115-182 2
* Οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στη δεύτερη φάση. Οι ομάδες που θα αποκλειστούν παίζουν για τις θέσεις 17-32.
Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ