"Πολυβόλο" η Αργεντινή πήγε τελικό με 6-1 [video]

argentinacopaamer

Το πάθημα της πρεμιέρας του κόπα Αμέρικα έγινε μάθημε στην Αργεντινή, που συνέτριψε με 6-1 την Παραγουάη παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο και παίρνοντας πανηγυρική πρόκριση για τον τελικό του Κόπα Αμέρικα, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Χιλή.

Οι Αργεντίνοι στο πρώτο τους ματς στη διοργάνωση είχαν προηγηθεί με 2-0 επί της Παραγουάης αλλά το φινάλε τους είχε βρει ισόπαλους με 2-2. Αυτή τη φορά προηγήθηκαν με 2-0 με γκολ των Ρόχο και Παστόρε, με τους Παραγουανούς να μειώνουν στο φινάλε του ημιχρόνου σε 2-1 με τον Μπάριος.

Στο δεύτυερο ημίχρονο οι Αργεντίνοι έδωσαν σόου. Με δύο γκολ του Ντι Μαρία έφτασαν στο 4-1 και ο Σαμπαλέτα με τον Ιγκουαίν διαμόρφωσαν το τελικό 6-1 με τον Μέσι να μην έχει σκοράρει, αλλά να έχει δώσει τις ασίστ στα τρία από τα γκολ.