Βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό στη Μόσχα

cska740

Η ΤΣΣΚΑ επιβεβαίωσε στην πράξη των ανωτερότητά της έναντι του Παναθηναϊκού στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, υποχρέωσε την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στη βαριά ήττα με σκορ 93-66 και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται κάποια ομάδα για να προκριθεί στο φάιναλ φορ της Μαδρίτης.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στη δεύτερη περίοδο, όταν οι Ρώσοι με επί μέρους σκορ 27-6 μετέτρεψαν το 29-21 του πρώτου δεκαλέπτου σε 56-27 στο ημίχρονο και είχαν ήδη εξασφαλίσει τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να σώσει τα προσχήματα, ενώ ειδικά στην τελευταία περίοδο καιοι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν τους παίκτες από τον πάγκο, αφού μεθαύριο έχουν και το δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι, πάλι στη Μόσχα. O Τεόντοσιτς με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ και του αγώνα, ο Παππάς με 16 του Παναθηναϊκού.