Χρυσό μετάλλιο ο Μίλτος Τεντόγλου στο Τόκιο -Πέταξε στα 8.41

Ο Μίλτος Τεντόγλου είναι σπουδαίος, είναι ο κορυφαίος αθλητής στο μήκος στον κόσμο κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2021 στο Τόκιο!

Το πρώτο άλμα του 23χρονου Ελληνα Πρωταθλητή ήταν στα 8.11, το δεύτερο στα 8.20, το τρίτο και το τέταρτο ήταν άκυρα, το πέμπτο στα 8.15 και στο έκτο έκανε το σπουδαίο 8.41 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μάλιστα, μετά το 5ο άλμα του ο 23χρονος Μίλτος Τεντόγλου από τα Γρεβενά ήταν εκτός μεταλλίων και στην 4η θέση, με τον Ισπανό Κάσερες να τον έχει περάσει και τον Κουβανό Ετσεμπερία με 8.41 να κρατά το χρυσό στα χέρια του.

Ομως στην τελευταία του προσπάθεια ο Ελληνας Πρωταθλητής στο μήκος... πέταξε στα 8.41 και έφτασε με ένα άλμα στο χρυσό μετάλλιο, αφού ο Ετσεμπερία εγκατέλειψε την τελευταία του προσπάθεια!

Το άλμα που έφερε το χρυσό μετάλλιο:

Ο Κουβανός Ετσεμπερία είχε κάνει και αυτός 8,41μ., αλλά ο Τεντόγλου είχε καλύτερη δεύτερη προσπάθεια από τον Κουβανό και έτσι ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

Και έτσι ο Μίλτος Τεντόγλου έφερε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία του μήκους στην Ελλάδα!

Επίσης, αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2021, μετά από αυτό του Στέφανου Ντούσκου στην κωπηλασία.

Να θυμίσουμε ότι ο Τεντόγλου προκρίθηκε από τα προκριματικά στον τελικό με την πρώτη προσπάθειά του στα 8.22 ενώ το φετινό του ατομικό ρεκόρ είναι στα 8.60.