NBA: Στον τελικό της Δύσης οι Νάγκετς, μεγάλη νίκη των Σέλτικς στη Φιλαδέλφεια

Με τον Νίκολα Γιόκιτς να σημειώνει το τρίτο triple double του στη σειρά, οι Νάγκετς διέλυσαν τους Σανς στο Φοίνιξ με 125-100, έκαναν το 4-2 και προκρίθηκαν στους τελικούς της Δύσης του NBA για πέμπτη φορά στην ιστορία τους (1978, 1985, 2009, 2020, 2023).

Ο «Τζόκερ» ήταν για ακόμη μια φορά ασταμάτητος και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 32 πόντους (13/17 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/6 βολές), 10 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε 26 πόντους ενώ 21 πόντους πρόσθεσε ο Κεντάβιους Κόλντγουελ-Πόουπ.

Για τους Σανς, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Κρις Πολ και ΝτιΆντρε Εϊτον, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάμερον Πέιν με 31 πόντους (7/9 τρίποντα). Ο Κέβιν Ντουράντ δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο (ξεκίνησε τον αγώνα με 1/10 σουτ) αλλά είχε συνολικά 23 πόντους ενώ στους 12 πόντους έμεινε ο Ντέβιν Μπούκερ με 4/13 σουτ.

Στον τελικό της Δυτικής Περιφέρειας οι Νάγκετς θα αντιμετωπίσουν το νικητή της σειράς μεταξύ των Λέικερς και των Ουόριορς (3-2).

Μεγάλη νίκη για Σέλτικς, στη Βοστώνη κρίνεται η πρόκριση

Στη Φιλαδέλφεια ο Τζέισον Τέιτουμ ξύπνησε στο τέλος και βοήθησε τους Σέλτικς να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Σίξερς με 95-86 και να ισοφαρίσουν τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής σε 3-3. Το έβδομο ματς, που θα κρίνει ποια από τις δύο ομάδες θα προκριθεί στους τελικούς της Ανατολικής περιφέρειας θα διεξαχθεί την Κυριακή (ξημερώματα Δευτέρας για Ελλάδα) στο «TD Garden» της Βοστώνης.

Ο Τέιτουμ έχασε τα πρώτα 14 από τα 15 σουτ που επιχείρησε (συμπεριλαμβανομένων και 6 τριπόντων) αλλά σημείωσε 16 πόντους στην τελευταία περίοδο και 4 τρίποντα στα τελευταία 4 1/2 λεπτά οδηγώντας την ομάδα του σε μια σπουδαία νίκη. Ο Τέιτουμ είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ με τον Μάρκους Σμαρτ να προσθέτει 22 πόντους (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ). Από εκεί και πέρα ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 17 πόντους και ο Μάλκομ Μπρόγκντον είχε 16 πόντους.

Για τους Σίξερς, που σημείωσαν ένα καλάθι στα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα, οι Τζοέλ Εμπίιντ και Ταϊρίς Μάξεϊ είχαν από 26 πόντους, ενώ 13 πόντους (4/16 σουτ) είχε ο Τζέιμς Χάρντεν.