Ολυμπιακοί Αγώνες: Xάλκινος Ολυμπιονίκης ο Λευτέρης Πετρούνιας

Μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο Ντε Τζανέιρο, ο Λευτέρης Πετρούνιας ανέβηκε για ακόμη μια φορά στο βάθρο, αυτή τη φορά στο Τόκιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής συγκέντρωσε 15.200 βαθμούς, τερμάτισε τρίτος στον τελικό των κρίκων και πανηγύρισε την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Ο 31χρονος Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε εξαιρετικό πρόγραμμα, ωστόσο ένα μικρό βήμα στην έξοδο ήταν εκείνο που του στέρησε υψηλότερη βαθμολογία.

Νίκησε τους τραυματισμούς
Χωρίς αμφιβολία, πρόκειται για μία τεράστια επιτυχία, καθώς τα τελευταία τρία χρόνια ο Λευτέρης Πετρούνιας έχει υποφέρει από σοβαρούς τραυματισμούς.

Έκανε επέμβαση στον αριστερό ώμο, έδωσε μάχη με το χρόνο και τελικά προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες σχεδόν ένα μήνα πριν από το Τόκιο 2020.

Εξαιρετικοί οι δύο Κινέζοι
Στον τελικό οι δύο Κινέζοι ανέβηκαν στο πρώτο και στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Ο Γιανγκ Λιου ήταν εκείνος που κατέκτησε το χρυσό με 15.500, ενώ ο Χάο Γιόου βαθμολογήθηκε με 15.300.