Πάλεψε σκληρά αλλά δεν τα κατάφερε η Σάκκαρη - Ήττα με 2-1 από την Κονταβέιτ και αποκλεισμός από τον τελικό του WTA Finals

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Μαρία Σάκκαρη απέναντι στην Ανέτ Κονταβέιτ.

Η ελληνίδα τενίστρια (Νο6 στον κόσμο) επέστρεψε από το 1-0 σετ, αλλά στο τέλος η Εσθονή (Νο8 στον κόσμο) πήρε τη νίκη με 2-1 (6-1, 3-6, 6-3) και προκρίθηκε στον τελικό των του WTA Finals, μετά από αγώνα 2 ωρών και δύο λεπτών.

Η Εσθονή ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο σετ. Η Μαρία έκανε πολλά λάθη, ωστόσο προς το τέλος του δεύτερου σετ βρήκε το πρώτο της break point στο ματς και το εκμεταλλεύτηκε, για να ισοφαρίσει σε 1-1 και να κριθεί η πρόκριση σε τρίτο σετ. Εκεί, χάνοντας ένα γκέιμ στο 4-3 κρίθηκε το ματς και η Εσθονή έφτασε στην πρόκριση.