Super League: Μόνος τρίτος ο Ολυμπιακός, στην εκπνοή επιβίωσε ο Παναθηναϊκός στα Γιάννενα

Μόνος τρίτος στη βαθμολογία της Super League έμεινε ο Ολυμπιακός, που με γκολ του Γιώργου Μασούρα στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, μόλις 50'' μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, νίκησε τον Άρη 1-0 για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Εξαιρετικός σε αυτό το παιχνίδι για τους «ερυθρόλευκους» και ο Χάμες Ροντρίγκες, ο οποίος βρήκε τον εαυτό του στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός δεν έχει συγκάτοικο στην τρίτη θέση, καθώς ο ΠΑΟΚ μπορεί να έμεινε αήττητος για όγδοο σερί παιχνίδι, ένα διάστημα που έχει δεχθεί μόνο ένα γκολ, αλλά δεν κατάφερε και να σκοράρει με τον ΟΦΗ, με τον οποίο έμεινε στη λευκή ισοπαλία. Ο «δικέφαλος» θα ταξιδέψει στην Αθήνα για να παίξει με τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό την προσεχή Κυριακή.

Οι «πράσινοι» τραβούν ζόρια, αλλά κατάφεραν να επιβιώσουν στους «Ζωσιμάδες», σε μια έδρα που ο Ολυμπιακός άφησε δύο βαθμούς και η ΑΕΚ ηττήθηκε. Νίκησαν τον ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 με το γκολ του Σπόραρ στο 90+5' και κράτησαν την απόσταση των τεσσάρων βαθμών από την «Ένωση», που νίκησε 4-1 τον Παναιτωλικό.

Το πανόραμα της Super League (18η αγωνιστική)

Το πρόγραμμα: Δευτέρα 16 Ιανουαρίου: 19:30 Ιωνικός-Βόλος

Τα αποτελέσματα: ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 0-1, ΑΕΚ-Παναιτωλικός 4-1, Ολυμπιακός-Άρης 1-0, ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 0-0, Λαμία-Ατρόμητος 1-1, Αστέρας Τρίπολης-Λεβαδειακός 0-0.

Η βαθμολογία (σε 18 παιχνίδια): Παναθηναϊκός 45 (28-7), ΑΕΚ 41 (36-8), Ολυμπιακός 38 (32-10), ΠΑΟΚ 36 (26-11), Άρης 28 (25-14), Βόλος 26 (21-27), Ατρόμητος Αθηνών 23 (19-19), Παναιτωλικός 19 (19-26), Αστέρας Τρίπολης 18 (14-17), ΠΑΣ Γιάννινα 17 (20-34), ΟΦΗ 16 (15-23), Λεβαδειακός 12 (10-22), Λαμία 11 (8-30), Ιωνικός 8 (11-30).

*Έχουν από ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η επόμενη αγωνιστική (19η)
Παρασκευή 20 Ιανουαρίου: 20:30 Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα.

Σάββατο 21 Ιανουαρίου: 17:00 ΟΦΗ-Αστέρας Τρίπολης, 20:00 Άρης-Βόλος.

Κυριακή 22 Ιανουαρίου: 16:00 Ιωνικός-ΑΕΚ, 17:00 Λεβαδειακός-Λαμία, 19:30 Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ, 20:30 Ατρόμητος-Ολυμπιακός.