Παγκόσμιος ο Τεντόγλου: Πήρε το χρυσό στη Βουδαπέστη, κατέκτησε το μοναδικό μετάλλιο που του έλειπε

Το μοναδικό μετάλλιο που έλειπε από την συλλογή του κατέκτησε Μίλτος Τεντόγλου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Στίβου, που φιλοξενείται στη Βουδαπέστη, καθώς με άλμα 8,52 αναδείχθηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής στην τελευταία του προσπάθεια.

Στην 1η του προσπάθεια στον τελικό του μήκους της Βουδαπέστης ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο έκανε άλμα στα 8,50 μέτρα. Η δεύτερη προσπάθειά του ήταν άκυρη. Στη συνέχεια, στην τρίτη του προσπάθεια, πήδηξε στα 8,39. Άκυρη ήταν η τέταρτη προσπάθειά του.

Στην 5η του προσπάθεια ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε άλμα στα 8,30μ.

Ωστόσο, στην 6η και τελευταία του προσπάθεια ο Μίλτος Τεντόγλου ξεκίνησε αποφασισμένος, έκανε άλμα στα 8,52 μέτρα, μια προσπάθεια που τον έφερε στην κορυφή του κόσμου!

Bίντεο: Το άλμα που χάρισε το χρυσό μετάλλιο στον Μίλτο Τεντόγλου

Ο 25χρονος Έλληνας αθλητής από τα Γρεβενά άφησε στη δεύτερη θέση τον Τζαμαϊκανό, Γέιν Πίνοκ με 8,50μ. και στην τρίτη τον Τάτζεϊ Γκέιλ (Τζαμάικα) με 8,27μ.

12 μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις ο Τεντόγλου

Ο Γρεβενιώτης άλτης στα 25 του μόλις χρόνια, έχει φτάσει ήδη τα 12 μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις από την κατηγορία των εφήβων μέχρι αυτή των ανδρών!

Από το 2016 στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 του Μπίτγκοζ άρχισε η σπουδαία «συλλογή» του η οποία είναι γεμάτη… χρυσό.

Στα δώδεκα μετάλλια, έχει καταφέρει να έχει 10 χρυσά και δύο αργυρά, κάτι που δείχνει πως έχει «μέταλλο νικητή».