Αλλαγή σκηνικού στο πρωτάθλημα - Εύκολα η ΑΕΚ τον Άρη, με σούπερ Μπερνάρ ο Παναθηναϊκός - Δείτε τα γκολ

Νέα αλλαγή σκηνικού στην κορυφή της βαθμολογίας της Stoiximan Super League 1, η οποία ωστόσο ήταν αναμενόμενη.

Κι αυτό γιατί με το μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστική της play offs, ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός, να αναβάλλεται λόγω της συμμετοχής των δύο ομάδων στην προημιτελική φάση του Conferene League, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία που τους δόθηκε και με ένα παραπάνω ματς προσπέρασαν τον ΠΑΟΚ και αύξησαν τη διαφορά τους από τον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 τον... αναιμικό Άρη στην OPAP Arena και έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των δύο αγώνων.

Ο δε Παναθηναϊκός νίκησε με ανατροπή την Λαμία στη Λεωφόρο με πρωταγωνιστή τον Μπερνάρ.

Η Ένωση μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό και την εντός έδρας ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ δεν είχε άλλα περιθώρια, με τον Εζεκιέλ Πόνσε να διώχνει γρήγορα το άγχος.

Με δύο γκολ στο 9' και στο 14' ο Αργεντινός φορ μετέτρεψε τον αγώνα σε... ανιαρό πάρτι γενεθλίων, καθώς ο Άρης δεν απείλησε ποτέ με τις δύο ομάδες να κάνουν διαχείριση δυνάμεων ειδικά στο Β' ημίχρονο.

Στη Λεωφόρο η Λαμία σόκαρε τον ΠΑΟ στο 14' με το γκολ του Σλίβκα, ωστόσο η ομάδα του Τερίμ ήταν τυχερή γιατί ισοφάρισε γρήγορα (18' Τσέριν) και λυτρώθηκε από τον Μπερνάρ.

Ο Βραζιλιάνος αφού έχασε το άχαστο στο 37', στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε μαγικό γκολ με εκτέλεση φάουλ και κλείδωσε το τρίποντο στο 87' για να αποθεωθεί από τον κόσμο.